O projekcie
Z przyjemnością informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Ligonia w Świętochłowicach otrzymała grant ze środków Fundacji ORLEN na realizację projektu pt. „Dajemy słowo, czujemy się młodo!” w ramach czwartej edycji programu grantowego dla społeczności lokalnych „Moje miejsce na Ziemi”.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Ligonia w Świętochłowicach od listopada 2021 r. do czerwca 2022 r. zrealizowała ramach projektu „Dajemy słowo, czujemy się młodo!” 8 warsztatów rękodzieła w Filii nr 6 na ulicy Chorzowskiej 73 w Świętochłowicach. Każdy z nich trwał około 2 godzin – czas trwania był dostosowany do potrzeb uczestników na zakończenie danej rzeczy. Warsztaty prowadziła Regina Banik – profesjonalny instruktor plastyczny.
25 listopada 2021 r. odbyły się pierwsze warsztaty pt. Gwiazdkowe cudeńka. Seniorzy wykonywali świąteczne ozdoby, różnymi technikami dekorowali szklane wazony i kieliszki. Na drugim spotkaniu – 9 grudnia 2021 r. kontynuowano tematykę świąteczną. Uczestnicy nauczyli się wykonywać modne w ostatnich sezonach krasnale i gnomy świąteczne ze skarpetek, kaszy i elementów dekoracyjnych. Na trzecim spotkaniu 27 stycznia 2022 r. zapoznali się z podstawowymi technikami makramy. Warsztaty pod hasłem: „Aniołki ze sznurka i nie tylko” upłynęły na tworzeniu dekoracji ściennych ze specjalnych sznurków, drewnianych stelaży, wstążek i koralików. Czwarte i piąte zajęcia pt. Zaklęte w bursztynie, poświęcono nowej, modnej technice – tworzenia ozdób z żywicy epoksydowej. Ze względu na specyfikę materiału na warsztatach 24 lutego 2022 r. wstępnie przygotowywano dekoracje z suszonych kwiatów, liści i innych materiałów roślinnych na drewnianych tacach, a następnie zatopiono je w żywicy. Przygotowano również zawieszki na okna z żywicy odlanej w krążkach z drewna (wiszące witraże). Tak przygotowane materiały musiały kilka dni schnąć. 3 marca 2022 r. uczestnicy dokańczali witraże, dekorowali je wstążkami, brokatem, drewnianymi koralikami itp. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z technik makramy. Animatorka na kolejnych warsztatach 31 marca pt. Makramowe cudeńka, zaproponowała seniorom wykonanie prostych, ale przyciągających uwagę dekoracji ściennych z wykorzystaniem sznurków, wstążek i drewnianych ozdób. Technika makramy, mimo elementów, które dla niektórych uczestników były wyzwaniem, ze względu na ograniczone możliwości motoryczne dłoni i nadgarstków, cieszyła się nieustającą uwagą seniorów. 28 kwietnia 2022 r. odbyły się warsztaty pt. „Powiew wiosny”, na których uczestnicy stworzyli przy pomocy drewnianych kółek, włóczki oraz korali dekoracje inspirowane drzewkiem szczęścia i obfitości. Ostatnie warsztaty 19 maja 2022 r., pt. „Decoupage – też potrafimy” seniorzy spędzili, dekorując świeczki i ekologiczne torby z bawełny przy pomocy materiałów do decoupage. Zwieńczeniem projektu była wystawa wybranych prac powstałych podczas projektu, która trwała od 1 do 30 czerwca 2022 r. i była otwarta dla wszystkich czytelników odwiedzających Filię nr 6.