W dniach 8-9 listopada 2022 roku w filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świętochłowicach odbyły się Mistrzostwa Szkół Podstawowych Miasta Świętochłowice 2022 w szachach.
8 listopada w szranki turniejowe wstąpiło 7 reprezentacji świętochłowickich szkół z roczników 2010 i młodszych. Zawody rozgrywano systemem kołowym, tempem gry P15. Rozgrywki prowadziło dwóch arbitrów: Damian Kuchna – sędzia główny i Jerzy Plichta – sędzia rundowy.

Turniej miał bardzo wyrównany poziom, ponieważ 3 drużyny zgromadziły 10 punktów meczowych, a o miejscach na podium zadecydowały małe punkty.

A oto, jak przedstawiał się układ miejsc na podium po pierwszym dniu mistrzostw:

I. Szkoła Podstawowa nr 19 – 10 pkt/18,5 pkt

II. Szkoła Podstawowa nr 5 – 10 pkt/15,5 pkt

III. Szkoła Podstawowa nr 4 – 10 pkt/15 pkt

IV. Szkoła Podstawowa nr 1 – 9 pkt

V. Szkoła Podstawowa nr 17 – 5 pkt

VI. Szkoła Podstawowa nr 8 – 3 pkt

VII. Szkoła Podstawowa nr 2 – 2 pkt

Następnego dnia w zawodach przeznaczonych dla uczniów z roczników 2009-2008 wystąpiło 8 reprezentacji szkół. Rozgrywki również prowadzone były systemem kołowym, przez arbitrów Damiana Kuchnę – sędziego głównego i Jerzego Plichtę – sędziego rundowego; miały już jednak zupełnie inny przebieg. Tego dnia zespołem z kompletem punktów była reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1, a o pozostałe miejsca na podium walka trwała do ostatniej rundy.

Klasyfikacja końcowa Mistrzostw po zakończeniu ostatniej partii wyglądała następująco:

I. Szkoła Podstawowa nr 1 – 14 pkt

II. Szkoła Podstawowa nr 17 – 9 pkt/16 pkt

III. Szkoła Podstawowa nr 2 – 9 pkt/15 pkt

IV. Szkoła Podstawowa nr 8 – 9 pkt/15 pkt

V. Szkoła Podstawowa nr 4 – 8 pkt

VI. Szkoła Podstawowa nr 19 – 4 pkt

VII. Szkoła Podstawowa nr 3 – 2 pkt

VIII. Szkoła Podstawowa nr 5 – 1 pkt

Drużyny, które zdobyły trzy pierwsze miejsca na podium w obydwu Mistrzostwach, otrzymały z rąk pani Doroty Leszczyńskiej – Dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty – medale i dyplomy. Uzyskały tym samym przepustkę do wzięcia udziału w Rejonowych Zawodach Szachowych, które już niebawem odbędą się w Świętochłowicach.

Za organizację całych zawodów odpowiadali: Ośrodek Sportu i Rekreacji „Skałka” i Sekcja szachowa MUKS „Skałka-Śląsk” Świętochłowice.