Miejska Biblioteka Publiczna w Świętochłowicach po raz kolejny uczestniczy w akcji „Tydzień zakazanych książek”. Od niedzieli, 24 września promowana będzie literatura, która bywała lub nadal jest zakazywana, wycofywana z bibliotek lub kontrowersyjna.

To doskonała okazja, aby porozmawiać o cenzurze i wolności słowa. W środę, 27 września o godzinie 17:00 w Bibliotece Centralnej przy ul. Świerczewskiego 1d odbędzie się spotkanie z Jerzym Ciurlokiem (Kabaret Masztalscy) pt. „Zakazane książki w historii Śląska” oraz z Józefem Krzykiem (dziennikarzem, publicystą) pt. „Jak to u nas było ze Stalinem i Stalinogrodem”

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych  i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. To  tylko akcja uświadamiająca, ale również ma zachęcać do czytania książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej.