Już 4 listopada zapraszamy do filii nr 1 MBP w Piaśnikach na spotkanie z Piotrem Wojciechowskim, tatuatorem i wydawcą książki pt. “Tatuaż – Znak Potopu”, bazującej na oryginalnych teoriach polskiego artysty Stanisława Szukalskiego.

Stanisław Szukalski (1893-1987), to jeden z najciekawszych, a równocześnie najbardziej zapomnianych polskich artystów. Był rzeźbiarzem, malarzem i rysownikiem oraz twórcą autorskiej koncepcji dotyczącej pochodzenia Polaków i innych narodów, znanej jako zermatyzm. Analizując dawne i współczesne języki, Szukalski sugerował istnienie w zamierzchłych czasach wspólnego dla wszystkich ludzi prajęzyka, od którego pochodzić miały wszystkie języki obecne. Po latach badań uznał, że odkrył ten prajęzyk i nazwał go “macimową”. Szukalski zajmował się też pokrewnymi zagadnieniami antropologicznymi, poświęcając sporo miejsca tematowi tatuażu etnicznego, o którym możemy przeczytać w książce “Tatuaż – Znak Potopu”. 

W 2018 roku powstał film dokumentalny o Szukalskim w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego pt. “Walka: życie i zagubiona sztuka Szukalskiego”. Producentem filmu był m.in. Leonardo Di Caprio, który zaprzyjaźnił się z artystą w dzieciństwie.

Warto dodać, że nasz gość – Piotr Wojciechowski jest nie tylko tatuażystą, ale i twórcą Muzeum Tatuażu
w Gliwicach.

Zapraszamy na godzinę 18.00. Wstęp wolny.