W dniach 9 i 23 kwietnia w filii nr 1 MBP odbyły się dwie ostatnie rundy Szachowego Grand Prix Świętochłowic.

9 kwietnia rozegrano rundę III. Na starcie zameldowało się 35 osób. Turniej rozgrywany był tradycyjnie systemem szwajcarskim, 7-rundowym tempem gry P 15. Rywalizacja była zacięta, zwłaszcza między dziewczętami i chłopcami, a o miejscach na podium zadecydowała dopiero dodatkowa wartościowość. Po 7 partiach 3 zawodników miało po 6 punktów.

Tę piękną walkę o podium wygrały następujące osoby:

KATEGORIA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
I m. Paweł Fedynkiewicz – Szkoła Podstawowa nr 4 – 6 pkt.
II m. Grzegorz Wites – Szkoła Podstawowa nr 1 – 5 pkt.
III m. Agata Goździak – Szkoła Podstawowa nr 5 – 5 pkt.

KATEGORIA OPEN
I m. Kazimierz Hendel – Świętochłowice – 6 pkt.
II m. Mieczysław Woldański – Świętochłowice – 6 pkt.
III m. Maja Piekarska – ZSO nr 1 – 5 pkt.

Zdobywcom trzech pierwszych lokat w poszczególnych kategoriach pamiątkowe medale i dyplomy wręczył Pan Jerzy Plichta – Kierownik Szkolnego Koła Szachowego JEDYNKA Świętochłowice. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali ponadto punkty do klasyfikacji Grand Prix, które były przyznane w zależności od zajętych lokat.

23 kwietnia rozegrano ostatnią, IV rundę Szachowego Grand Prix Świętochłowic. W finałowym turnieju wystartowały 32 osoby. Zawody rozgrywano systemem szwajcarskim 7-rundowym, tempem gry P 15. Tym razem mieliśmy niespodzianki od samego początku, jedynym stabilnym zawodnikiem był Paweł Fedynkiewicz, który wszystkie swoje partie zakończył zwycięstwami. Ciekawa i twarda walka o punkty na 16 szachownicach charakteryzowała całe rozgrywki, a o miejscach na podium zadecydowała dopiero ostatnia runda. Tradycyjnie zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale z rąk władz miasta.

A oto, jak przedstawiała się klasyfikacja końcowa IV rundy:

KATEGORIA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
Im. Paweł Fedynkiewicz – Szkoła Podstawowa nr 4 – 7 pkt.
IIm. Oliwia Solich – Szkoła Podstawowa nr 19 – 4,5 pkt.
IIIm. Natalia Goździak – Szkoła Podstawowa nr 17 – 4,5 pkt.

KATEGORIA OPEN
Im. Maja Piekarska – ZSO nr 1 – 5,5 pkt.
IIm. Kazimierz Hendel – Świętochłowice – 5,5 pkt.
IIIm. Wojciech Widera – SZSP „Don Bosko” – 5 pkt.

Po zakończeniu turnieju przeszliśmy do podsumowania klasyfikacji generalnej Grand Prix. Spośród wyników uzyskanych w 4 rundach turniejowych wybrano 3 najwyżej punktowane, co pozwoliło na sklasyfikowanie wszystkich zawodniczek i zawodników. Miejsca na podium w poszczególnych klasyfikacjach Szachowego Grand Prix Świętochłowic 2022 zdobyli:

KATEGORIA DZIEWCZĄT
Im. Oliwia Solich – Szkoła Podstawowa nr 19 – 29 pkt.
IIm. Agata Goździak – Szkoła Podstawowa nr 5 – 28 pkt.
IIIm. Natalia Goździak – Szkoła Podstawowa nr 17 – 27 pkt.

KATEGORIA CHŁOPCÓW
Im. Paweł Fedynkiewicz – Szkoła Podstawowa nr 4 – 30 pkt.
IIm. Borys Kołodziej – Szkoła Podstawowa nr 4 – 25 pkt.
IIIm. Bartosz Gąska – Szkoła Podstawowa nr 1 – 22 pkt.

KATEGORIA KOBIET
Im. Maja Piekarska – ZSO nr 1 – 30 pkt.
IIm. Oliwia Fydrych – SZSP „Don Bosko” – 28 pkt.

KATEGORIA MĘŻCZYZN
Im. Kazimierz Hendel – Świętochłowice – 29 pkt.
IIm. Mieczysław Woldański – Świętochłowice – 27 pkt.
IIIm. Robert Bakoś – JEDYNKA Świętochłowice – 25 pkt.

Ceremonii dekoracji dokonali zaproszeni goście: Pan Daniel Beger – Prezydent Miasta Świętochłowice, Pan Sławomir Pośpiech – Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta,
Pani Elżbieta Augustyn-Komandera – Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji „Skałka”, Pani Dorota Leszczyńska – Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty oraz Pani Monika Szpoczek
– kierownik z Ośrodka Pomocy Społecznej. Zdobywcy czołowych lokat w poszczególnych kategoriach, oprócz pucharów, dyplomów i gadżetów miejskich, otrzymali również wartościowe bony towarowe. Wszystkie osoby, które nie zmieściły się na podium otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Całą uroczystość zakończono pamiątkowymi zdjęciami uczestników z naszymi znamienitymi gośćmi. Wielkie podziękowania należą się w tym miejscu fundatorom słodkich ciastek, pączków i wafelek, którzy na poszczególnych rundach okazali dobre serce, a należą do nich Państwo Fedynkiewicz, Państwo Kołodziejowie, Pani Dorota Wichura oraz Firma STOKSON MODERN BAKERY z Chorzowa.

Organizatorami i fundatorami nagród dla całego cyklu Szachowego Grand Prix Świętochłowic 2022 byli: Ośrodek Sportu i Rekreacji „Skałka”, Szkolne Koło Szachowe JEDYNKA
Świętochłowice, Miejski Zarząd Oświaty w Świętochłowicach, Miejska Biblioteka Publiczna, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Urząd Miejski w Świętochłowicach.

Sędziami wszystkich rozgrywek byli Damian Kuchna i Jerzy Plichta, współorganizatorzy zawodów.